در عکس‌هایتان زاویه‌ی دیدهای متفاوت داشته باشید!


در عکس‌هایتان زاویه‌ی دیدهای متفاوت داشته باشید!


مقدمه
از زمانی که تصمیم می‌گیریم در راه عکاسی قدم بگذاریم و درس‌های آن‌را بیاموزیم، اصول زیادی را فرا می‌گیریم. نحوه‌ی ژست‌دهی به سوژه‌ها، کادربندی صحیح آن‌ها و نحوه‌ی صحیح نوردهی برای وضوح و فوکوس را می‌آموزیم.
وقتی که اصول را فرا گرفتید و به‌خوبی آن‌ها را در کنار هم به کار بردید، طوری که به‌لحاظ تکنیکی صحیح باشند، می‌توانید پا را فراتر بگذارید و یاد بگیرید که گاهی بعضی اصول را بشکنید. زمانی‌که برای عکاسی، چیزها را از زاویه‌ی دید متفاوتی می‌بینید، تصاویری جالب و زیبا خواهید داشت که فقط با بازی با چند زاویه، نگاه بیننده را جلب خواهید کرد.
این کار شما را از محدوده‌ی امن موقعیت شما و دوربین بیرون می‌کشد؛‌ اما وقتی به موضوعات، سوژه‌ها و کلاً جهان، به‌صورت متفاوتی نگاه می‌کنید، توانایی عکاسی‌تان بالاتر می‌رود.

- به بالا یا پایین نگاه کنید.
زمانی‌که در یک مسیر یا خیابان یا هرجای دیگری قدم می‌زنید، معمولاً نگاه شما در مسیر مستقیم است؛ زیرا ذهن ما این‌گونه عادت کرده است. اما وقتی به بالا یا پایین نگاه می‌کنیم، چیزها را از زاویه‌ای کاملاً متفاوت می‌بینیم.
اگر دوربین همراهتان است، از این فرصت استفاده کنید و به‌جای عکاسی در راستای مستقیمِ نگاه، لنز را به سمت بالا یا پایین بگیرید و سوژه‌ها و موضوعات را از زاویه‌ای متفاوت از زاویه‌ی معمول ثبت کنید. هرچه کادر را با چیزهای بیشتری از منظره پر کنید، تصاویر جذاب‌تر خواهند شد.


- دراز بکشید و از روی خط زمین عکاسی کنید.
وقتی روی زمین دراز می‌کشید و از این زاویه عکاسی می‌کنید، باز هم به بیننده دیدی جالب برای دیدن جهان اطراف می‌دهید. این تکنیک زمانی‌که از خطوط راهنما استفاده می‌کنید، نتایج بهتری می‌دهد. خطوط راهنما، نگاه بیننده را به‌سمت مرکز عکس هدایت می‌کنند.
این مرکزیت می‌تواند شامل سوژه‌ی شما، یک موضوع یا هرچیزی در عکس باشد که شما خواسته‌اید در مرکز توجه قرار بگیرد. کمی از موقعیت معمول بیرون آمدن و کمی راحت نبودن، به داشتن نتایج و تصاویر جالب می‌ارزد.


- از میان چیزها عکاسی کنید.
روش دیگر برای تغییر زاویه‌ی دید عکس، عکاسی از میان اجسام است. اجازه دهید که آن جسم، نگاه را به سمت نقطه‌ی کانونی هدایت کند. توپ‌های کریستال، گشودگی‌هایی در نرده‌ها و حتی تلفن‌های همراه، روش‌های جالبی برای انجام این تکنیک هستند. وقتی از بین چیزها نگاه می‌کنید و آن‌ها را به‌عنوان کادر سوژه درنظر می‌گیرید، واقعاً موضوعات به‌ شیوه‌ا‌ی جالب و جدید دیده می‌شوند.


- کادر را پر کنید.
هنگام عکاسی از چیزهایی مانند درخت‌ها، گل‌ها یا اشکال خاص و الگو‌ها، کادر را کامل پر کنید و در پس‌زمینه‌ چیزهای دیگر را کمتر جا دهید. وقتی که عقب می‌ایستید و از یک درخت عکسی می‌گیرید که شامل کل تنه، شاخه‌ها، برگ‌ها و بخشی از آسمان است؛ این عکس درخت را به‌گونه‌ای نشان می‌دهد که در حالت طبیعی هم همانگونه دیده می‌شود. درواقع درخت را به‌عنوان یک کل درنظر می‌گیرید.
اما اگر زوم کنید و روی قسمت یا الگوی خاصی فوکوس کنید و تمام کادر را با آن زاویه پر کنید، نتیجه‌ی کاملاً متفاوتی خواهید گرفت و به بینندگان خود دیدی تازه برای دیدن چیزهای عادی و روزمره می‌دهید.


- بعضی چیزها را در پیش‌زمینه(Foreground) قرار دهید.
ما به‌طور معمول آموخته‌ایم که تمرکز عکس‌هایمان را روی سوژه یا موضوعی در پیش‌زمینه قرار دهیم. هرچیزی که در جلو و مرکز قرار دارد و واضح و در فوکوس است، همان چیزی است که می‌خواهیم چشمان بیننده را به سمت آن جلب کنیم. اکنون این دیدگاه را تغییر دهید و کاری کنید که موضوعات یا سوژه در پیش‌زمینه، هدایت‌کننده‌ی چشم بیننده به پس‌زمینه باشند.
این کار تلنگری به اصول کلی‌ای است که تاکنون آموخته‌ایم. این تغییر زاویه‌ی دید به شما و بینندگانتان، راه متفاوتی برای دیدن چیزها را نشان می‌دهد. هدف این است که بینندگان فراتر از پیش‌زمینه را ببینند و به‌سمت دیدن پس‌زمینه هدایت شوند. بسته به پس‌زمینه‌ای که به کار می‌برید، می‌توانید این تکنیک را از طریق تار کردن پس‌زمینه به‌میزان کم و یا با واضح و در فوکوس نگه‌ داشتن همه چیز به کار ببرید.


- آینه‌ها/ انعکاس‌ها
هنگامی‌که در حال امتحان زاویه دیدهای مختلف هستید، از چیزهایی که انعکاس دارند هم استفاده کنید. آینه‌ها، دیوارهای شیشه‌ای یا ساختمان‌ها، پنجره‌ها و حتی آب، چیزهایی عالی برای این تکنیک هستند.
این‌که این آیتم‌ها برای نشان دادن ابرهای آسمان، مردم یا موضوعات استفاه شوند؛ این انعکاس‌ها یا تصاویرِ آینه‌ شده، راه جدیدی برای ثبت چیزها به‌شیوه‌ای کاملاً خاص و منحصربه فرد است.


- عکاسی هنر است.
درعکاسی، اصولی برای ترکیب‌بندی‌های معمول و روزمره وجود دارند. بااین‌حال، اگر به‌دنبال کشف و پیدا کردن زوایا و دیدهای جدید بروید، دنیای کاملاً جدیدی به روی شما و بینندگان‌تان باز می شود.
گاهی شکستن بعضی اصول خوب است و بااین کار، نتایج جالب و زیبایی می‌گیرید. ممکن است نیاز به تمرین یا آزمون و خطای فراوان داشته باشید. هدف این است که چشمانتان یاد بگیرند چیزها را از دریچه‌ای متفاوت ببینند و با این کار به بینندگان‌ عکس‌هایتان هم می‌آموزید که همه‌چیز را متفاوت ببینند.

ترجمه اختصاصی صنعت عکاسی

لیست کامل آموزشها
دانلود اپلیکیشن
خیریه باز باران
تلگرام صنعت عکاسی
جدیدترینآخرین شماره آگهی نامه تخصصی صنعت عکاسی هشتاد و پنجم
نوین تجارت پارسیان
دیدفراز
رنگ سیستم