عکاسی مهیج از مه و غبار


عکاسی مهیج از مه و غبار


مقدمه
هنگامی که صحبت عکاسی از منظره به‌میان می‌آيد، مه و غبار موضوعات زیبا، جذاب حتی ترسناک و وهم‌آلودی هستند که حالتی دراماتیک دارند و جنس دیگری از زیبایی را به عکس‌ها اضافه می‌کنند. بااین‌حال عکاسی از مه،‌ چالش‌برانگیز است!
ممکن است نور مناسب نباشد و رسیدن به نوردهی صحیح دشوار باشد که اغلب منجر به عکس‌هایی تخت می‌شود. مشکل بعدی مربوط به زمان‌بندی است، یعنی ممکن است مه ناگهان حرکت کند و محو شود، بنابراین سریع بودن هنگام عکاسی از این پدیده مسأله‌ی مهمی است.
اگر علاقمند به عکاسی از این موضوع هستید و می‌خواهید چنین عکس‌هایی را در آرشیو عکس‌های منظره‌تان داشته باشید، کارهای زیادی هست که با انجام دادن آن‌ها شانس موفقیتتان افزایش می‌یابد. با این ذهنیت، نحوه‌ی عکاسی از مه را در این مقاله بیان می‌کنیم.


- زمان مناسب!
اولین گام برای عکاسی از مه آگاهی نسبت به زمان مناسب است. این درحالی است که مه می‌تواند هر زمانی اتفاق بیفتد، اما اغلب هنگام نوسانات دمایی رخ می‌دهد؛ مانند زمانی که بین دمای شب و روز اختلافی شدید وجود دارد. مه، اغلب عصرها اتفاق می‌افتد و اگر سحرخیز باشید، هنگام صبح هم قابل مشاهده است. گاهی اواخر صبح هم اتفاق می‌افتد اما سایر اوقات با شروع تابش آفتاب از بین می‌رود.
معمولاً بهترین فرصت صبح زود است! البته از شب قبل پیش‌بینی‌های آب‌وهوایی محلی را چک کنید و ساعت بیدارشدنتان را تنظیم کنید!


- کجا می‌توان مه را مشاهده کرد؟
معمولاً مه آنجایی به‌وجود می‌آید که هوای خنک و گرم‌تر کنار هم قرار می‌گیرند. به‌همین علت است که اغلب روی سطح آب‌ها یا مناطق ساحلی آن‌را مشاهده می‌کنید. هم‌چنین در مناطق کوهستانی، روی دره‌ها و رودخانه ها نیز قابل مشاهده است. بهترین نقطه‌ی دید برای گرفتن تصاویر مه از نقطه‌ای با ارتفاع بالا است؛ هرچند که پایین آمدن و رفتن به دل مه،‌ خودش می‌تواند فرصت‌های رازآلود و باکیفیتی را برای عکاسی فراهم کند.


- ایجاد ترکیب‌بندی
در مورد مه و غبار،‌ بستن ترکیب‌بندی کمی دشوار می‌شود؛ زیرا نقاط کانونی معمول، کمتر قابل مشاهده هستند؛ اما این به‌معنای از دست دادن انگیزه نیست! مه و غبار چالش‌برانگیز هستند، اما ثبت موفقیت‌آمیز زیبایی این پدیده می‌تواند عکس‌های جذابی را به‌وجود آورد.
هنگام ترکیب‌بندی برای عکاسی از مه، می‌توانید از نکات زیر استفاده کنید:
1- اشکال و سایه‌ها
اگر هنگام عکاسی درون خود مه هستید، دنبال سوژه‌های قوی باشید که آن‌ها را در ترکیب‌بندی جای دهید. با قرار دادن سوژه‌ها در مقابل منبع نور، می‌توانید سایه‌هایی ایجاد کنید که خط بیرونی قوی و پررنگی داشته باشند یا اگر خورشید از پشت سر شما می‌تابد، طوری از سوژه‌ها عکس بگیرید که دربرابر زمینه‌ی خاکستری مه غالب به‌نظر برسند.
2- جزئیات دقیق
عکاسی از مه برای عکاسان مینیمالیست فرصت خوبی را مهیا می‌کند؛ زیرا قسمت بزرگی از محیط، درون مه پنهان می‌شود و شما این فرصت را دارید که روی جزئیات ظریف‌تر فوکوس کنید و با پس‌زمینه‌ای ساده و مات، تصاویری متمایز ثبت کنید.
3- به‌دنبال پرتوهای نور باشید.
پرتوهای نور که درون مه تلألؤ ایجاد می‌کنند،‌ فرصتی طلایی برای عکاسی هستند!‌ این پرتوهای نور در خلال ابرها یا مه، مانند فیلترهای خورشیدی عمل می‌کنند و اغلب صبح زود قابل رؤیت هستند، اما گاهی عصرها یا بلافاصله بعد از هوای طوفانی هم دیده می‌شوند.
4- عکاسی از ارتفاع و دید بالای مه.
اگر بتوانید یک نقطه‌ی مرتفع پیدا کنید، برای عکاسی از مه عالی می‌شود. اگر از ارتفاعی بالای مه عکاسی کنید، تمام زیبایی این پدیده را می‌توانید به تصویر بکشید که چگونه منظره در پس نوارهای زیبای مه‌آلود پنهان شده است. اگر می‌خواهید عکاسی منظره داشته باشید، این نقطه‌ی مرتفع می‌تواند برفراز یک کوه یا قرار گرفتن در یک دورنما باشد؛ اگر در شهر هستید، این نقطه‌ی مرتفع می‌تواند بام یک ساختمان باشد. طوری به محل برسید که بتوانید از خورشید هنگام طلوع، درحالی‌که پرتوهای نورانی‌اش را بر جهان مه‌آلود زیرپایش می‌تاباند عکس‌هایی زیبا ثبت کنید.
5- مه را مرکزیت کار خود قرار دهید.
درنهایت، نگران این نباشید که مه را مرکزیت کارتان قرار دهید. به‌دنبال این باشید که مه مانند چارچوبی محاط بر درختی در دوردست یا نقطه‌ی کانونی‌ای در فاصله‌ای دور باشد یا طوری باشد که گویی تمام محیط را در رمز‌آلود بودن خود غرق کرده است. یا حتی نشان بدهید که پل یا جاده‌ای، چگونه در فاصله‌ای دور در مه ناپدید شده است. به این فکر کنید که مه را ستاره‌ی تصاویر خود قرار دهید و این‌گونه تصاویری متمایز و باکیفیت داشته باشید.


- نور
یکی از چالش‌های عکاسی از مه مربوط به نور محدودی است که باید با آن کار کنید، عکاسی با فلاش هم توصیه نمی‌شود؛ زیرا قطرات آب موجود در هوا اختلال ایجاد می‌کنند و باعث کاهش دید بیشتری خواهند شد. گاهی خود مه مانند سافت‌باکس(soft box) عمل می‌کند، به فیلتر کردن نور کمک می‌کند و آن‌را نرم‌تر می‌کند. بااین‌حال، این موضوع را درنظر داشته باشید که نوردهی در خلال این شرایط سریعاً تغییر می‌کند. عکاسی در راستاهای مختلف را امتحان کنید تا بهترین زاویه‌ی نور را بیابید.


- تجهیزات
هنگام عکاسی از مه نیاز به تجهیزات ویژه نیست، همراه داشتن تعدادی ابزار کاربردی کار شما را آسان‌تر می‌کند.
در زیر برخی از این ابزار عنوان می‌شوند:
- فیلترها
اگر فیلتر پولاریزه دارید، آن‌را همراه خود داشته باشید. مه حالتی انعکاسی دارد و پولاریزه‌ها روشنایی زننده را کم می‌کنند و به تابش بهتر نور برای تصاویر کمک می‌کنند.
- لنزها
هنگام عکاسی از مه، فاصله بر روی وضوح تأثیر می‌گذارد. عموماً نزدیک‌تر شدن به سوژه نسبت به استفاده از لنز زوم، تصاویر واضح‌تری را به شما می‌دهد. در مواردی با دید کم، لنزهای با فاصله‌ی کانونی کوتاه‌تر یا حتی لنزهای اولیه(پرایم) ارجحیت دارند. اگر در حال عکاسی از منظره با نقطه‌ی دیدی از ارتفاع هستید که دید خوبی دارد، بهتر است یک لنز با زاویه‌ی عریض(واید انجل) همراه داشته باشید.
- سه‌پایه
از آن‌جایی که در مه، نور کمتری وجود دارد، ممکن است احتیاج به نوردهی‌های طولانی‌تر داشته باشید؛ بدین منظور یک سه‌پایه همراه داشته باشید یا از یک سطح صاف برای ثابت نگه داشتن دوربین استفاده کنید.


- تنظیمات دوربین
هنگامی‌که صحبت از مه می‌شود، نور محیط کم و به‌ معنای نوردهی‌های طولانی‌تر است. اما مراقب باشید که از نوردهی‌های خیلی طولانی استفاده نکنید، چراکه مه در حال حرکت است و نوردهی‌های بیشتر از یک ثانبه منجر به تاری عکس می‌شوند. بهترین گزینه استفاده از سه‌پایه و ثبت چند تصویر آزمایشی با نوردهی‌های مختلف است؛ زیرا مه منعکس‌کننده است و ممکن است دوربین دچار این خطا بشود که نور بیشتری نسبت به واقعیت وجود دارد و عکس‌ها به اندازه‌ی کافی نوردهی نشوند. اگر چنین اتفاقی افتاد، با افزودن +1 یا +2 نوردهی را جبران کنید.


- به غلظت مه توجه داشته باشید.
هنگامی‌که در شرایط مه‌آلود عکاسی می‌کنید، به غلظت مه توجه داشته باشید. درصورت خیس شدن لنز، برای خشک کردن آن تجهیزات و پارچه‌ی مناسب همراه داشته باشید.
درحالی‌که مه می‌تواند چالش‌برانگیز باشد، اما فرصتی مناسب برای ثبت تصاویری منحصربه‌فرد و خاص نیز هست. کار کردن با فضای گرفته و سوررئالی که در اثر مه ایجاد می‌شود و تلاش برای ثبت زیبایی طبیعت، نتایج بسیار زیبایی خواهید گرفت.


ترجمه اختصاصی صنعت عکاسی

لیست کامل آموزشها
دانلود اپلیکیشن
تلگرام صنعت عکاسی
خیریه باز باران
جدیدترینآخرین شماره آگهی نامه تخصصی صنعت عکاسی هشتاد و پنجم
دیدفراز
نوین تجارت پارسیان
رنگ سیستم