آموزش عکاسی پرتره‌ از کودکان در حال بازی


آموزش عکاسی پرتره‌ از کودکان در حال بازی

مقدمه

عکاسی از بچه‌ها ذاتاً کار سختی‌ است. آن‌ها گاهی خجالتی هستند یا متفاوت رفتار می‌کنند و این باعث می شود که پرتره‌هایشان ‌آن‌گونه که انتظار می‌رود نشود. ثبت یک عکس عالی از کودکان چالش‌برانگیز است،‌ اما اگر موفق به این کار شوید، این عکس سال‌ها باقی خواهد ماند.
یکی از راه‌های شاداب‌تر و طبیعی‌تر بودن عکس‌های بچه‌ها این است که عکاسی را با بازی و تفریح همراه کنید. هدف بازی این است که کاری کنید بچه‌ها راحت باشند تا بتوانید شات‌های واقعی‌تری بگیرید. روند عکاسی ممکن است بیشتر از چیزی که تصورش را می‌کردید طول بکشد،‌ اما این فرایند برای همه لذت‌بخش خواهد بود و درنهایت پرتره‌ها نیز معنی‌دارتر خواهند بود.
اگر هدف شما چیزی بیشتر از داشتن پرتره‌های طبیعی است(مثلاً وقتی که می‌خواهید یک شوت مؤثر داشته باشید)، ممکن است نخواهید که زمانِ کار را تمام و کمال به بازی اختصاص دهید. بااین‌حال،‌ حتی اگر نتوانید شوتی برمحور بازی داشته باشید، حداقل می‌توانید از المان‌های بازی در شوت‌های استودیویی استفاده کنید. در این مقاله، راهنمایی‌هایی برای ارتقاء عکس‌های پرتره‌ی کودکان در حین بازی بیان خواهند شد.

1- بیرون بروید.
بازی چیزی نیست که دکمه‌ی روشن و خاموش داشته باشد. اگر به یک کودک بگویید «برو بازی کن!»، ممکن است نتیجه‌ی کار به جنجال با پدر و مادرش برسد. در عوض،‌ با انتخاب محیطی که به‌طور طبیعی ماهیت بازی کردن دارد،‌آن‌ها را به بازی تشویق کنید. مکان‌های جالب و سرگرم‌کننده‌ی بیرون مانند جنگل‌ها،‌ پارک‌ها و سواحل گزینه‌های مناسبی هستند. با ترک استودیو شانس خودتان را برای ثبت یک پرتره‌ی زیبا، خاص و عالی افزایش می‌دهید.
2- از اسباب‌بازی‌های محبوب کودکان استفاده کنید.
اگر امکان رفتن به فضای بیرون وجود ندارد،‌ از اسباب‌بازی‌های کودک کمک بگیرید تا او در موقعیتی قرار بگیرد که به صورت طبیعی بازی کند. درحالی‌که می‌توانید(و بهتر است) چندین اسباب‌بازی وجود داشته باشد، اما بهتر است از پدر و مادر کودک بخواهید تا اسباب‌بازی‌های محبوب او را همراه بیاورند. شما می‌توانید حدس بزنید که کودک چه چیزی را دوست دارد، اما والدین جزئیات آن‌را دقیقاً می‌دانند. حتی نوزادان هم اسباب‌بازی‌های مورد علاقه‌ی خودشان را دارند. ممکن است یک کودک به یک عروسک حیوان لبخند بزند و کودک دیگر توپ یا جغجغه را ترجیح دهد.3- از اسباب‌بازی‌های کلاسیک استفاده کنید.
هنگامی‌که اسباب‌بازی‌ها را برای کار عکاسی‌تان ذخیره می‌کنید، اسباب‌بازی‌های کلاسیک مانند حباب‌ساز، عدسی‌های بزرگ‌نمایی و... هم تهیه کنید. این اسباب‌بازی‌ها هم قابل اعتماد و سرگرم‌کننده هستند و هم به‌طرز باورنکردنی عکس‌ها را زیبا می‌کنند. از مد نیفتادن آن‌ها باعث می‌شود که عکس‌ها در آینده هم جذاب باشند و قدیمی نشوند.
درحالی‌که خانواده‌ها آزادند که اسباب‌بازی دلخواهشان را همراه بیاورند اما انتخاب شخصی شما باید محدود به آن‌هایی باشد که به عکس جلوه می‌دهند و ذاتاً آن‌را زیبا می‌کنند. علاوه‌براین‌ موارد،‌ اسباب‌بازی شخصی کودک نوستالژی و خاطره هم دارد،‌ درحالی‌که اسباب‌بازی‌های موجود در استودیوی شما نهایتاً فقط هدیه‌هایی تبلیغاتی هستند.4- از سر راهشان کنار بروید.
هیچ چیزی مانند حضور یک فرد بالغ حس بازی کودکان را کم نمی‌کند. بیش‌ازحد نزدیکشان نایستید، سعی کنید زیرک باشید. به بچه‌ها نگویید چه کاری انجام دهند. اگر می‌خواهید اسباب‌بازی دیگری را امتحان کنید، آن‌را به والدین بدهید تا آن‌ها به کودک معرفی‌اش کنند. این‌که خودتان را از صحنه حذف کنید، کمک می‌کند شانس بیشتری برای دیدن و گرفتن رفتار طبیعی کودک داشته باشید.
اگر کودک آن‌گونه که امیدوار بودید و انتظار داشتید عمل نمی‌کند، این فرصت را برای کشف شخصیت آن‌ها غنیمت بشمارید. بسیاری از عکاسان می‌خواهند که شادی و لذت را در چهره‌ی کودک ببینند، درحالی‌که بعضی از بچه‌ها درحین بازی هم حالتی متفکرانه و محتاط دارند. ممکن است به دوربین لبخند نزنند،‌ اما هم‌چنان احساسات دیگری را نشان می‌دهند که ارزش عکاسی را دارد، حس‌هایی مانند کنجکاوی و سرسختی.5- برای فعالیت زیاد آماده باشید.
اگر کودکی که از او عکاسی می‌کنید، آرام بازی را کنار می‌گذارد، چیزی را از دست نداده‌اید، برای فعالیت بیشتر آماده شوید. اگر امیدوار هستید که کودک هنوز هم در حال بازی باقی خواهد ماند،‌ به آن بسنده نکنیدو شوت را مانند یک بازی ورزشی درنظر بگیرید. ممکن است لحظات بدون فعالیتی هم وجود داشته باشند،‌ اما عالی‌ترین احساسات و بهترین عکس‌ها احتمالاً آن‌هایی هستند که شامل حرکت هستند.6- به دست‌ها، پاها و حرکات بدن کودکان توجه کنید.
اگر شما تمام شوت را صرف تلاش برای ثبت حالات صورت کودک کنید، ممکن است ناامید شوید. درواقع کودک بازی می‌کند و مدل شما نیست، پس طبیعی است که نگاهش به جای دیگری باشد. به‌جای این‌که فقط روی چهره‌ی کودک فوکوس کنید، عقب‌تر بروید و به کل صحنه نگاه کنید. پاها، دست‌ها و موهای کودک هم برای عکاسی ارزشمندند.7- کودک را دنبال کنید.
اگر شما به‌طور کامل مسؤل عکاسی هستید،‌ این موقعیت عقب‌نشینی ممکن است اولش برای شما ناراحت‌کننده باشد. یادتان باشد که قرار نیست شما کودک را هدایت و رهبری کنید، کودک باید احساس راحتی و پذیرفته‌شدن داشته باشد. چه کودکان بخواهند فعالیت داشته باشند یا کتاب بخوانند، درهر صورت عالی‌ است!
شما ناظر هستید نه مدیر؛ مگر این‌که کودک درحال آسیب رساندن به چیز ارزشمندی مانند دوربین باشد. تا حد امکان خونسردی خودتان را حفظ کنید. ممکن است خلاقیت و نبوغ کودک بیشتر از چیزی که فکرش را می‌کنید الهام‌بخش باشد.ترجمه اختصاصی صنعت عکاسی

لیست کامل آموزشها
دانلود اپلیکیشن
خیریه باز باران
تلگرام صنعت عکاسی
جدیدترینآخرین شماره آگهی نامه تخصصی صنعت عکاسی هشتاد و پنجم
دیدفراز
رنگ سیستم
نوین تجارت پارسیان