نکات عکاسی از آب و آبشار


نکات عکاسی از آب و آبشار


مقدمه
آب از جهات مختلف جوهر زندگی‌ست. در عکاسی می‌توانیم آب را به روش‌های مختلف نشان دهیم و تفسیر کنیم. عکاسی از آب، چه به صورت آبِ در حال حرکتِ یک آبشار باشد، یا دریاچه‌ای آرام و یا موج‌سواری که به سوی ساحل می‌رود، موضوعی جالب برای عکاسی است. اگر به این موضوع علاقه‌مند هستید، تکنیک‌هایی وجود دارند که با فراگیری آن‌ها می‌توانید در این زمینه بهتر عمل کنید.

۱- آبشارها و نهرهای روان
آبشارها از مناظری هستند که غالباً مورد توجه عکاسان قرار می‌گیرند. یکی از روش‌های بسیار جذاب در زمینه‌ی عکاسی از آبشار یا نهر روان، نشان دادن حرکت آن است. این‌کار با استفاده از سرعت پایین شاتر امکان‌پذیر است. برای پیدا کردن زمان‌بندی مناسب باید زمان‌های مختلف را امتحان کنید؛ اما بهتر است از 2 ثانیه شروع کنید. باید دوربین را روی یک سه‌پایه قرار دهید؛ در این شرایط در دست گرفتن دوربین و عکاسی در آن حالت صحیح نیست. سعی کنید از فلاش استفاده نکنید. هم‌چنین می‌توانید دیافراگم f/16 را انتخاب کنید تا تصویر واضح (شارپ) به‌نظر برسد. از تایمر خودکار دوربین یا کابل شاتر استفاده کنید تا عکس کاملاً بدون تاری باشد.


۲- استفاده از سرعت‌های شاتر پایین
در طول روز چون نور زیادی به دوربین می‌رسد، همیشه امکان استفاده از سرعت شاتر طولانی وجود ندارد. بااین‌حال، اقداماتی وجود دارد که می‌توانید انجام دهید، مثلاً اگر دوربین شما این امکان را داشته باشد، می‌توانید عدد ایزوی پایینی مانند 100، 50 یا 25 را انتخاب کنید. برای کاهش نوری که به دوربین می‌رسد، می‌توانید از فیلتر کاهنده‌ی نور (ND) و فیلتر پولاریزه استفاده کنید. این کار به شما امکان داشتن سرعت شاتر نسبتاً آهسته را می‌دهد، بنابراین از یک سه‌پایه یا سطحی ثابت برای زیر دوربین استفاده کنید. اگر سه‌پایه ندارید، ممکن است لازم باشد از فلاش استفاده کنید تا پس‌زمینه واضح باقی بماند، اما آب افکتی محو و سفید خواهد داشت.


۳- ثبت حرکت
ثبت حرکت آب، تأثیری دراماتیک ایجاد می‌کند زیرا آب حالتی سیال دارد. برای ثبت حرکت باید از سرعت شاتر نسبتاً سریع استفاده کنید. هم‌چنین می‌توانید از تکنیک‌های دیگر، مانند استفاده از فلاش و یا باز نگه داشتن کامل دیافراگم برای ورود نور بیشتر استفاده کنید. استفاده از سه‌پایه و حالت عکس‌برداری متوالی هم توصیه می‌شود زیرا با این کار یک‌سری تصاویر از آب در حال حرکت می‌گیرید تا بعد بتوانید بهترین آن‌ها ‌را انتخاب کنید.


۴- استفاده از آب به‌عنوان آینه
اگر روزی که برای عکاسی بیرون می‌‌روید هوا صاف است، می‌توانیداز آب به‌عنوان آینه استفاده کنید. صحنه‌ای با جزئیات جالب انتخاب کنید؛ این صحنه می‌تواند جانوری در حال گذر و یا شاخه‌ای از یک درخت باشد. طوری از آب عکس بگیرید که فقط بازتاب موضوع مورد نظر گرفته شود. از فلاش استفاده نکنید زیرا ممکن است در آب هایلایت‌های سفید رنگ ایجاد شود، حتماً یک فیلتر پولاریزه به دوربین متصل کنید تا اگر تشعشع خورشید روی آب افتاد، آن‌را کاهش دهد. سرعت شاتری معقول و منطقی انتخاب کنید تا تصویری بدون تارشدن داشته باشید.


۵- آب راکد، عمیق به‌نظر می‌رسد.
اگر آب اصلاً هیچ حرکتی نداشته باشد، چه؟ آب راکد افکتی زیبا مانند انعکاس دارد. بهترین زمان عکاسی از آب راکد هنگام غروب یا طلوع که آسمان حالتی رؤیایی دارد، بر فراز یک دریاچه است. یک نقطه‌ی کانونی مناسب مانند درخت، سنگ یا قایق انتخاب کنید، زیرا بدون نقطه‌ی کانونی تصویر یکنواخت خواهد شد. از یک سه‌پایه استفاده کنید و فلاش را خاموش کنید زیرا افکت را خراب می‌کند. دوربین را در حالت AV (اولوبت دیافراگم) قرار دهید، برای عمق میدان بیشتر به عدد f/8 یا بالاتر نیاز دارید؛ به دوربین اجازه دهید تا سرعت شاتر صحیح را بر اساس مقدار نور انتخاب کند.


۶- عکاسی از قطرات آب
عکاسی از قطرات آب کاری دشوار است(در این زمینه باید زمان‌بندی شما عالی باشد). باید این کار را بارها تمرین کنید تا روش صحیح را پیدا کنید. دوربین را روی سه‌پایه قرار دهید و یک کابل شاتر یا کنترل از راه دور به آن متصل کنید. حالت ثبت تصاویر پشت‌سرهم را انتخاب کنید. از یک لنز ماکرو استفاده کنید و یک منبع نور از بالای آب داشته باشید. ظرفی را پر از آب کنید و قطره‌ای آب به داخل آن بچکانید. در همان زمان دکمه‌ی شاتر را بزنید تا تعدادی عکس پشت‌سرهم بگیرد. یکی از این عکس‌ها لحظه‌ی برخورد قطره با آب را ثبت خواهد کرد.


تنظیمات پیشنهادی
اگر می‌خواهید حرکتی را ثبت کنید، عکس‌های خود را بر اساس سرعت شاتر بگیرید(حداقل دو ثانیه برای شروع). در فضاهای تاریک‌تر این زمان می‌تواند تا 20 ثانیه هم افزایش یابد. اگر می‌خواهید لحظه‌ی حرکت آب را ثبت کنید می‌توانید از فلاش یا سرعت بالای شاتر استفاده کنید. از حالت عکاسی متوالی دوربین هم استفاده کنید تا مطمئن شوید تعداد زیادی عکس برای انتخاب دارید.

ابزار توصیه شده
اگر می‌خواهید از آب در حال حرکت عکاسی کنید، سه‌پایه کاملاً ضروری است، چون هیچ چیز دیگری به دوربین شما سکون کامل نمی‌دهد. اگر قصد عکاسی از آب در طول روز را دارید، قطعاً به فیلترهای پولاریزه و کاهنده‌ی نور (ND) احتیاج پیدا خواهید کرد. اگر قصد ثبت حرکت آب در محیط استودیو را دارید یک فلاش قدرت‌مند جداگانه به شما کمک می‌کند تا تمام علائم تارشدن را کاهش دهید.

نتیجه گیری
آب یک سوژه‌ی چندوجهی برای عکاسی است و شما را فقط به عکاسی از دریاچه‌ها، رودها و نهرها محدود نمی‌کند. شما حتی در خانه هم به آب دسترسی دارید و با کمی خلاقیت می‌توانید تصاویر جالبی ثبت کنید. حتی می‌توانید از یک صحنه، هم با سرعت پایین شاتر و هم با سرعت بالا عکس بگیرید و تفاوت بین این دو را مشاهده کنید. برای پیدا کردن افکت دلخواه‌تان، تجربه بهترین راه‌حل است.

ترجمه اختصاصی صنعت عکاسی

لیست کامل آموزشها
دانلود اپلیکیشن
خیریه باز باران
تلگرام صنعت عکاسی
جدیدترینآخرین شماره آگهی نامه تخصصی صنعت عکاسی هشتاد و پنجم
دیدفراز
رنگ سیستم
نوین تجارت پارسیان