چهار نکته‌ی عکاسی از طبیعت برای مبتدی‌ها


چهار نکته‌ی عکاسی از طبیعت برای مبتدی‌ها

عکاسی از طبیعت شامل طیف وسیعی از ژانرهای عکاسی در فضای باز می‌شود. اما این شامل شدن، آن‌را محدود به منظره، پدیده‌های آب‌وهوایی، عکاسی از ستارگان، پرندگان و حیات‌وحش نمی‌کند. هرکدام از این دسته‌بندی‌ها مهارت‌های تخصصی مرتبط با خودشان را نیاز دارند و می‌توانند گسترده‌تر باشند.
اگر شما جدیداً تصمیم گرفته‌اید از طبیعت عکاسی کنید، نکات مطرح شده در این مقاله را مدنظر داشته باشید:


1- از چه چیزی می‌خواهید عکاسی کنید؟
از آن‌جایی که عکاسی از طبیعت بسیار گسترده است،‌ می‌توان زمان زیادی را در هر زیرشاخه‌ی آن سپری کرد. بنابراین سؤال مهمی که باید از خودتان بپرسید این است که از چه چیزی می‌خواهید عکاسی کنید؟ آیا قصد دارید از گیاهان و حشرات عکس‌های کلوزآپ بگیرید؟ آیا علاقه‌مندی شما بیشتر به عکاسی از دنیای ریز و میکرو در طبیعت است یا از کوه‌های باشکوه و دریاچه‌ها به وجد می‌آیید؟
شاید پرندگان و حیوانات بزرگ‌تر بیشتر مورد علاقه‌‌تان باشند تا غروب و طلوع خورشید. دانستن این‌که چه چیزی را دوست دارید و از چه چیزی می‌خواهید عکاسی کنید،‌اولین گام بزرگ در این زمینه است.


2- چه تجهیزاتی احتیاج دارید؟
زمانی‌که می‌دانید از چه چیزی می‌خواهید عکس بگیرید،‌ در نتیجه می‌توانید در مورد ابزار لازم برای کار هم تصمیم بگیرید. اگر می‌خواهید از منظره عکاسی‌کنید، به لنزهای عریض‌تر احتیاج دارید تا زمانی که از حیات‌وحش و پرندگان عکاسی می‌کنید که در این حالت بیشتر به لنزهای تله‌فوتو یا زوم احتیاج دارید.
سه‌پایه هم برای عکاسی منظره و عکاسی از ستارگان عالی‌ست، اما اگر سعی دارید از پرنده‌ای در حال پرواز یا حیوانی در حال حرکت عکاسی کنید، بهترین کمک دانستن این‌ نکته است که چگونه دوربین را به کار ببرید.


3- لوکیشن و برنامه‌ریزی.
چیزی که می‌خواهید از آن عکاسی کنید، انتخاب لوکیشن، زمانِ روز و فصلِ سال را تعیین می‌کند. از قبل مناظر را ببینید تا جهت خورشید، مسائل امنیتی بالقوه یا ملاحظات منطقه را بدانید. سپس در وقتی مناسب از روز بازگردید و اقدام به عکاسی کنید.
اگر از گل‌ها عکاسی می‌کنید، وقتی که شکوفا هستند را بدانید. در مورد پرندگان، باید عادات آن‌ها و زمانی از روز را که فعال هستند بشناسید. اگر می‌خواهید از حیواناتی که خطرناک‌تر هستند عکاسی کنید، بهتر است با کسی همراه باشید که باتجربه است.
پارک ملی،‌ مکانی عالی برای عکاسی از منظره و حیات‌وحش است. حواستان باشد که ممکن است برای برخی پارک‌ها به مجوز احتیاج داشته باشید. در برخی مناطق، این پارک‌ها محدودیت‌های فصلی و زمانی خاص خودشان را دارند و این مسأله بر برنامه‌ریزی شما در مورد زمان‌بندی عکاسی‌تان هم تأثیر می‌گذارد.


4- به نور توجه کنید.
همان‌طور که در نکته‌ی قبل مطرح شد، مسیر نور با مشخص کردن لوکیشن، از قبل تعیین می‌شود. هم‌چنین می‌توانید تحقیقی آنلاین در منطقه انجام دهید یا از دیگر عکس‌های گرفته شده از آن مکان،‌ این موضوع را متوجه شوید.
اگر از مناظر عکاسی می‌کنید، حدود یک ساعت قبل از طلوع و غروب آن‌جا باشید و موقعیت خودتان را تنظیم کنید. بدین طریق می‌توانید روی ترکیب‌بندی تمرکز کنید و شاید حتی شات‌هایی آزمایشی هم بگیرید. با تعادل سفید، نوردهی و زاویای مختلف دوربین کار کنید.
اگر منتظر حیوانی وحشی هستید که خودش را نشان دهد، در این زمان انتظار، تنظیمات موردنیاز را انجام دهید. هنگامی‌که حیوان خودش را نشان می‌دهد فوراً و به‌صورت پیوسته عکاسی کنید تا بتوانید یک لحظه‌ی کامل و مناسب را ثبت کنید.
شات‌های نزدیک‌تر و گل‌ها زمان بیشتری برای آزمون و خطا در اختیار شما قرار می‌دهند،‌ اما نیازی نیست که نور تخت باشد. از بازتابنده استفاده کنید یا سعی کنید زوایایی را پیدا کنید که به شما سایه، شکل و فرم می‌دهند.


نتیجه‌گیری
عکاسی از طبیعت نه‌تنها گسترده است، بلکه زیرشاخه‌ها و سوژه‌های جالبی نیز دارد. به‌عنوان یک مبتدی، اغلب اوقات تحقیق مقدم بر عکاسی است. چون شما درمورد سوژه‌های مورد نظرتان و نحوه‌ی عکاسی از آن‌ها بیشتر یاد می‌گیرید و با گذشت زمان بهتر خواهید شد.
در مورد حیات‌وحش، صبر و شکیبایی ارزشمند است؛ چون زمان بیشتری را صرف انتظار برای دیدن حیوان می‌کنید. اگر به فضای بیرون علاقه‌مند باشید، کشف لحظات سریع و حفظ و ثبت آن‌ها شیوه‌ای عالی به‌حساب می‌آید.
چیزی که می‌خواهید از آن عکاسی کنید را مشخص کنید. هنگام بازدید از منطقه، ابزار لازم را همراه داشته باشید. تحقیق و برنامه‌ریزی کنید و سعی کنید بهترین نور را پیدا کنید. بیشتر از همه‌ی این‌ها،‌ سعی کنید از این کار لذت ببرید!


ترجمه اختصاصی صنعت عکاسی

لیست کامل آموزشها
دانلود اپلیکیشن
خیریه باز باران
تلگرام صنعت عکاسی
جدیدترینآخرین شماره آگهی نامه تخصصی صنعت عکاسی هشتاد و پنجم
دیدفراز
نوین تجارت پارسیان
رنگ سیستم