نکات عکاسی از گل‌ها


نکات عکاسی از گل‌ها


مقدمه
تعجبی ندارد که تصاویر گل‌ها همیشه محبوب هستند و یکی از رایج‌ترین عکس‌هایی هستند که همیشه چاپ و فروخته می‌شوند. گل‌ها روحیه‌ی انسان را تقویت می‌کنند. از آن‌جا که انواع مختلفی دارند، نوع عکس‌هایی که می‌توانید از آن‌ها بگیرید هم متفاوت خواهد بود و احساسات مختلفی را هم در بیننده به‌وجود می‌آورند. برای ثبت عکس‌های بهتر در این زمینه این مقاله را بخوانید و با ما همراه باشید.

۱- روی جزئیات زوم کنید.
اگر تا جایی که امکان دارد روی گل زوم کنید، عکس حالتی دراماتیک پیدا می‌کند و جزئیات بیشتری به شما می‌دهد. تنها راه صحیح برای گرفتن عکس کلوزآپ و با کیفیت بالا، استفاده از لنز ماکروی مخصوص(200mm تا 500mm) است. لنزهای ماکرو جزئیاتی را آشکار می‌کنند که با چشم نمی‌توان دید و پرسپکتیوهای جدید و جالبی را از سوژه به شما می‌دهند. عکس‌های کلوزآپ از گل‌برگ‌ها و جوانه‌های گل یا قطرات آب تصویر را قوی‌تر می‌کنند.


۲- روی بخش‌های منتخب فوکوس کنید.
هنگامی‌که از لنز ماکرو استفاده می‌کنید، استفاده از فوکوس منتخب، مهم است. واضح نگه داشتن همه چیز در عکس بدان معناست که هیچ نقطه‌ی کانونی وجود ندارد، بنابراین یک نقطه از سوژه را انتخاب کنید و آن‌را واضح نگه دارید. به‌صورت ایده‌ال، از یک ایزوی پایین برای داشتن کیفیت و یک سه‌پایه یا مونوپاد برای جلوگیری از لرزش دوربین استفاده کنید؛‌چون تارشدگی در عکس‌های ماکرو بسیار اتفاق می‌افتد. از یک عمق میدان کم، معمولاً بین f/2.8–f/8 استفاده کنید تا به بقیه‌ی چیزها کمی حالت تاری و ابهام بدهید.


۳- نور
هنگامی‌که در فضای بیرون عکاسی می‌کنید، ممکن است با هر نوع شرایط آب‌وهوایی مواجه شوید. در روزهای درخشان و آفتابی، باید نور زیاد خورشید را درنظر بگیرید وآن‌را کنترل کنید؛ از نور کمکی فلاش استفاده کنید و سوژه را روشن کنید تا بتوانید پس و پیش‌زمینه را متعادل نگه دارید. از یک بازتابنده‌ی طلایی برای گرم‌کردن و بازتابنده‌ی سفید یا نقره‌ای برای تقویت نور زمینه در عکس استفاده کنید. بازتابنده‌ها هم‌چنین به‌عنوان یک سپر در برابر باد هم می‌توانند کاربرد داشته باشند.


۴- زاویه‌های مختلف را امتحان کنید.
اگر می‌خواهید به این کار بیشتر علاقه‌مند شوید و لذت ببرید، در مورد نحوه‌ی ساختن عکس فکر کنید. قانون یک‌سوم را به‌خاطر داشته باشید و این اصل را به طرق مختلف، مثلاً کادربندی سوژه در یک سمت کادر، به‌کار ببرید. دوربین را کج کنید تا نقطه‌ی دید جالبی به‌دست بیاورید و کمی هم افق را کج درنظر بگیرید. حتی می‌توانید از خورشید خلاقانه بهره ببرید؛ دوربین را به سمت خورشید بگیرید و پرتوهای خورشید که ظاهر شد، آن‌ها را در تصویر جای دهید.


۵- ایده‌هایی برای پس‌زمینه
یک راه عالی برای عکاسی در این زمینه در استودیو و فضای داخل این است که از صفحات رنگی استفاده کنید(بعضی مواقع که می‌توانید گل را داخل استودیو بیاورید). صفحات رنگی به‌راحتی تهیه می‌شوند و شما می‌توانید آن‌ها را از نوشت‌افزارها و یا فروشگاه‌های محصولات هنری تهیه کنید. یک رنگ مکمل یا متضاد را در این‌باره انتخاب کنید تا گلبرگ‌ها به‌خوبی جلوه کنند و برای استفاده از آن‌ها،‌ صفحه را پشت گل قرار دهید. اگر در فضای داخل هستید، از یک نور نقطه‌ای که مستقیماً به قسمت عقب و مرکز تصویر می‌تابد استفاده کنید، تا هاله‌ی لطیف و پس‌زمینه‌ای سایه‌دار و دورنگ ایجاد کنید.


۶- جزئیات و الگوها
عکاسی از گل‌ها فقط در مورد گلبرگ‌ها نیست،‌ بلکه برگ‌ها را هم شامل می‌شود. نگاهی خلاق داشته باشید،‌ با دقت به جزئیات توجه کنید و الگوها و جزئیات خوب و تکرارشونده را انتخاب کنید. از یک لنز ماکرو استفاده کنید تا بهترین بزرگ‌نمایی را داشته باشید. می‌توانید از یک فلاش حلقه‌ای برای اضافه کردن کنتراست به عکس استفاده کنید، ‌اما مطمئن شوید که هیچ تاری یا لرزشی برای دوربین ایجاد نشود(که این یک مسأله‌ی رایج برای عکس‌هایی است که بیش‌از اندازه کلوزآپ می‌شوند). در یک ایزوی پایین عکاسی کنید، حتی 50 یا 100 تا بتوانید رگه‌های خوب و رنگ‌های درخشانی را بازتولید کنید.


تنظیمات پیشنهادی
از عمق میدان کم، حدود f/4 استفاده کنید تا پس‌زمینه‌ای تار ایجاد کنید و گل را برجسته کنید. اگر در فضای بیرون هستید و روز آفتابی و درخشانی را پیش‌رو دارید، نوردهی کمتر از حد لزوم، حدود یک درجه کمتر را درنظر بگیرید تا گل، برگ‌ها و ساقه و جزئیات آن‌ها به‌خوبی نشان داده شوند.

تجهیزات پیشنهادی
قطعاً ابزار خاصی وجود دارد که عکاسی از گل‌ها را ساده‌تر می‌کند؛ یک لنز ماکرو با دیافراگم f/2.8 برای این منظور مناسب است. سه‌پایه و یا مونوپاد هم ابزار مناسبی برای زمانی است ‌که در فضای بیرون یا حتی در منزل هستید و از هرگونه تاری در تصویر پیش‌گیری می‌کند که در عکس‌های کلوزآپ این ایراد بیشتر مشاهده می‌شود. هم‌چنین صفحه‌ای رنگی همراه خود داشته باشید! این صفحه برای ثبت عکس‌های استودیویی فوری بدون توجه به موقعیت مکانی بسیار مناسب است.

جمع‌بندی
یک نکته‌ی شگفت‌انگیز درمورد گل‌ها این است که آن‌ها هرجایی پیدا می‌شوند! ممکن در حیاط خانه‌ باشند یا حتی دسته‌گلی باشند که از گل‌فروشی خریده‌اید،‌ یا حتی می‌توانید به پارک بروید و انواع آن‌ها را ببینید اما به‌خاطر داشته باشید که آن‌ها را جدا نکنید. برای این کار وقت بگذارید، چون گل‌ها ثابت هستند و این به شما کمک می‌کند که روی ترکیب‌بندی عکس بیشتر کار کنید. گل‌ها سوژه‌های ایده‌آلی برای ثبت عکس‌های خیره‌کننده و جذاب هستند!

ترجمه اختصاصی صنعت عکاسی

لیست کامل آموزشها
دانلود اپلیکیشن
خیریه باز باران
تلگرام صنعت عکاسی
جدیدترینآخرین شماره آگهی نامه تخصصی صنعت عکاسی هشتاد و پنجم
دیدفراز
رنگ سیستم
نوین تجارت پارسیان