نحوه‌ی استفاده از پخش‌کننده‌ها و بازتابنده‌های نور فلاش


نحوه‌ی استفاده از پخش‌کننده‌ها و بازتابنده‌های نور فلاش

مقدمه
هنگامی‌که یک فلاش اختصاصی دارید، افزودن تعدادی لوازم جانبی می‌تواند به شما کمک کند که بیشترین استفاده را از فلاش داشته باشید و باعث ایجاد عکس‌های خلاقانه‌‌تر و هنری می‌شود. مشابه هر قطعه‌ی دیگری از تجهیزات عکاسی، فلاش هم تعدادی لوازم جانبی‌ همراه خود دارد که تأثیراتش را بهبود می‌بخشند. مواردی که در این مطلب آموزشی مطرح می‌شود، به تعدیل فلاش کمک می‌کند و از بروز مشکل در عکس‌ها، مانند ایجاد نورِ زننده یا ناخوشایند، پیش‌گیری می‌کند. لوازم جانبی فلاش امکانات ظریف اما بسیار مؤثری را ارائه می‌دهند که می‌توانید کیفیت، جهت و تأثیرات عکاسی با فلاش استانداردتان را تغییر دهید.

1- بازتابنده‌های قوی فلاش(Flash Bouncers)
یکی از لوازم جانبی‌های عالی برای فلاش، بازتابنده است؛ یک پیوست کوچک و جذاب که روی فلاش اختصاصی شما نصب می‌شود. همان‌طور که از نامش پیداست، بازتابنده‌ها نور فلاش را به‌سمت سوژه منعکس می‌کنند. نور منعکس شده، ملایم‌تر از نور مستقیم فلاش است، بنابراین اگر نور یک فلاش خیلی زننده و خشن بود از یک بازتابنده برای ملایم کردن و پخش کردن نور استفاده کنید. علاوه‌براین، می‌توانید خلاق باشید و با قرار دادن یک قطعه‌ی رنگی روی بازتابنده، روی سوژه نور رنگی بتابانید. زمانی‌ از یک بازتابنده استفاده ‌کنید که متوجه می‌شوید نور مستقیم فلاش بسیار تندو زننده است و این نور، سوژه‌ و حدفاصل آن‌را پُر می‌کند. بازتابنده، نور خروجی قدرتمند فلاش را از روی سقف(یا دیوار پشت سر) منعکس می‌کند و نور محیطی اتاق را افزایش می‌دهد. هنگامی‌که در محیط داخلی هستید و سقف خیلی کوتاه نیست، بهتر است از بازتابنده استفاده کنید.


2- پخش‌کننده‌های فلاش
این پخش‌کننده‌ها، پیوست‌های نیمه‌شفافی هستند که مستقیماً جلو یا روی سر فلاش قرار می‌گیرند. آن‌ها فارغ از این‌که برای فلاش ساخته شده‌اند، شبیه جعبه‌هایی کوچک و نرم هستند. پخش‌کننده، نور فلش را پراکنده و پخش می‌کند، بنابراین نور دیگر از یک منبع متمرکز و منفرد پخش نمی‌شوند. پخش‌کننده‌ها امکان کنترل بیشتر و یکنواختی کمتری از روشنایی نور فلاش را به شما می‌دهند، به‌این وسیله نور زننده‌ی حاصل از فلاش حذف و سایه‌ها نرم می‌شوند. با استفاده از پخش‌کننده‌ها، عکس‌ها حالتی طبیعی خواهند داشت. اگر بخواهید عکس عمودی بگیرید، پخش‌کننده به‌خاطر روش انتشار و پخش‌کنندگی، روی عکس تأثیر نمی‌گذارد. پخش‌کننده‌ها برای عکاسی سریع از پرتره‌ها(زمانی‌که وقت ندارید یا نوردهی صحیح روی عکس ندارید)، مراسم ازدواج و سایر وقایع بزرگی که در آن‌ها باید تعداد زیادی عکس گرفته شود و نمی خواهید که چشم افراد با نور زیاد فلاش آسیب ببیند، استفاده می‌شود.


3- بازتابنده‌های فلاش(Flash Reflectors)
رفلکتورها یا بازتابنده‌های فلاش بسیار شبیه به بازتابنده‌هایی هستند که در قسمت اول توضیح داده شد. در این حالت آن‌ها روی فلاش نصب می‌شوند و نور را روی سوژه منعکس می‌کنند. معمولاً رفلکتور، سطح براقی به رنگ نقره‌ای یا طلایی، با همان کیفیات بازتاب که پیش از این شرح دادیم، دارد. رفلکتور، نور فلاش را در محیط پخش می‌کند و نوری که به سوژه می‌تابد را ملایم می‌کند. این رفلکتورها بسیار کاربردی هستند. در موقعیتی‌که می‌دانید نور مستقیم فلاش مناسب نیست، اما هم‌چنین به یک منبع روشنایی هم نیاز دارید، می‌توانید از رفلکتور استفاده کنید.


جمع‌بندی
این لوازم جانبیِ فلاش، یک هدف اصلی دارند و آن، کاهش یا حذف تأثیرات نور زننده و خشن فلاش است. شرایطی وجود دارد که بدون فلاش نمی‌توانید عکاسی کنید، اما می‌دانید که استفاده از آن هم کیفیت تصاویرتان را به‌خطر می‌اندازد. این ابزار الحاقی این امکان را به شما می‌دهند که از فلاش استفاده کنید و اشکالات آن‌را هم برطرف نمایید. علاوه‌براین، با استفاده از این ابزار ، می‌توانید به عکس افکت‌های هنری جالبی نیز بدهید.

ترجمه اختصاصی صنعت عکاسی

لیست کامل آموزشها
دانلود اپلیکیشن
خیریه باز باران
تلگرام صنعت عکاسی
جدیدترینآخرین شماره آگهی نامه تخصصی صنعت عکاسی هشتاد و پنجم
نوین تجارت پارسیان
رنگ سیستم
دیدفراز