نکاتی برای عکاسی مد و فشن


نکاتی برای عکاسی مد و فشن


مقدمه
عکاسی مد یکی از بزرگ‌ترین و نوآورترین فرم‌های عکاسی است. از آن‌جایی که در این عکاسی ایده‌‌های هنری و تجاری با هم ترکیب می‌شوند، هر عکاس مد، استایل و دیدگاه منحصربه‌فرد و خاص خودش را دارد. برخی کارهای مربوط به این زمینه در دسته‌بندی‌های مد فرهنگی، سبک زندگی(لایف استایل) یا خیابانی قرار می‌گیرند(گزینه‌های مربوط به این نوع عکاسی برای کار شما نامحدود و بی‌پایان هستند). هرچند هر عکاس مد، متد و شیوه‌ی مخصوص خودش را دارد اما در این مقاله تعدادی نکته‌ی کوتاه را بیان می‌کنیم که بهتر است هنگام کار در این زمینه مدنظر قرار دهید


از شیوه‌های مختلف کادربندی استفاده کنید.
عکاسی مد اوج عکاسی پرتره و تصاویر تمام‌قد است. جزئیات کلیدی که باید به خاطر سپرد این است که یک عکاس مد خوب، همیشه در حال آزمودن ترکیب‌بندی و کادربندی‌های مختلف است. ایده‌ی اصلی در این کار این است که توجه تماشاگر به‌سمت لباس، جواهرات یا اکسسوری که از آن عکاسی می‌کنید، جلب شود. شما در این کار از کادربندی‌‌هایی مانند رویکرد پرتره‌ی آپ-کلوز، همراه با کراپ سه‌‌چهارم و تصویر طولی تمام‌قد استفاده می‌کنید. هدف از کادربندی سوژه به شیوه‌های مختلف به این دلیل است که مُد تنها در مورد لباس نیست، بلکه در مورد داستان، حالت و هنر خلق چیزی‌ست. شما به‌عنوان یک عکاس فشن،‌ باید روی ثبت مجموعه‌ای از تصاویر تمرکز کنید که وقتی کنار هم قرار می‌گیرند، جریان و ریتمی یکپارچه و سازگار داشته باشند.


به سوژه حرکت و ژست بدهید.
هنگام عکاسی از یک مدل برای پروژه‌‌ی مد، باید بدانید که چگونه سوژه را هدایت کنید. اگر ایده‌هایتان متناسب با سبک عکاسی‌تان باشد، عالی خواهد شد. می‌توانید در حالات چهره، استفاده از دست‌ها، تنظیم ژست و موقعیت کلی به مدل کمک کنید. بعلاوه، ادغام حرکت و عکاسی در عکاسی از لباس ضروری‌ست. چه مدل برای عکاسی از پارچه‌ی لباس بازی بگیرد و چه حرکت فیزیکی بدنی مانند گام برداشتن، پریدن یا تکیه دادن داشته باشد، در هر صورت موجب اضافه شدن المان‌های بُعدی به تکه‌های عکس می‌شود.
بسته به پروژه، ممکن است مدل ژست‌های مختلفی بگیرد که حس‌وحال خاصی را به مخاطب منتقل کند؛ حس‌هایی مانند قدرت، قوت و ضعف، شکست، صبر و غیره. استفاده از این ابزار مهم است،‌ اما همیشه باید مطمئن شوید که ژست دادن و حرکت با تم کلی و هدف عکاسی نیز هماهنگ باشند.


به جزئیات توجه کنید.
جنبه‌ی مهمی که هنگام عکاسی مد باید به خاطر داشته باشید این است که به جزئیاتی که شامل تثبیت قطعات یا المان‌هایی هستند که هنگام عکاسی موجب انحراف می‌شوند توجه کنید؛ به‌‌عنوان مثال به مرتب بودن موهای مدل، آرایش، عرق نکردن چهره و مرتب بودن لباس توجه داشته باشید؛ زیرا در عکاسی مد، کوچک‌ترین جزئیات نیز مهم هستند، مخصوصاً اگر قرار است این عکس‌ها در مجله یا یک کمپین منتشر شوند. درست است که می‌توانید تنظیمات مربوط به مو، پوست و لباس را در فوتوشاپ هم انجام دهید، اما المان‌هایی وجود دارند که باید هنگام عکاسی درست سرجایشان قرار داشته باشند. اگر به جزئیات توجه کنید و تیمی داشته باشید که هنگام عکاسی المان‌ها را چک کنند، عکس‌هایتان جلوه‌ای حرفه‌ای و واضح خواهند داشت.


از تجربه کردن نترسید.
بهترین قسمت در عکاسی مد، بروز خلاقیت‌های لحظه‌ای است. شما به‌عنوان یک عکاس مد دلتان می‌خواهد که استایل و دیدگاه شخصی خودتان را داشته باشید تا در جامعه‌ی عکاسی جایگاه خودتان را داشته باشید. توصیه می‌شود که اغلب هنگامی‌که عکاسی مد را شروع می‌کنید، تکنیک‌های جدیدی را امتحان کنید. اگر موقعیت استودیویی را ترجیح می‌دهید، با نورهای مختلف بازی کنید. اگر در فضای باز و لوکیشن عکاسی می‌کنید، نسبت به ترکیب سوژه و پس‌زمینه خلاق باشید؛ المان‌های بصری اضافه کنید، از لوازم جانبی استفاده کنید و لباس‌هایی را انتخاب کنید که در راستای چیزی که می‌خواهید، باشند. موفق‌ترین عکاسان مد، اغلب کسانی هستند که استایل آن‌ها فوراً قابل تشخیص است، بنابراین تلاش کنید درهر پروژه‌ای که در این زمینه انجام می‌دهید، روش خودتان را پیدا کنید.
عکاسی مد در طی سال‌ها رشد کرده است و تنوع گسترده‌ای از دیدگاه‌های شخصی و استایل‌های عکاسی را دربر می‌گیرد. اگر شما عکاسی هستید که در زمینه‌ی مد، با سبک‌های خیابانی،‌ لایف استایل یا استودیویی فعالیت می‌کنید؛ این نکات در خلق کاری که خاص و منحصربه‌‌فرد باشد کمک خواهند کرد. لازم است به خاطر داشته باشید که دامنه و محدوده‌ی کاری مد همواره در حال رشد و توسعه است. در جهان عکاسی امروز، تمام کارهای مد در سطح بالا نیستند، بلکه طیف وسیعی از کارهای مربوط به تجارت، محصولات و برندها را شامل می‌شوند.


ترجمه اختصاصی صنعت عکاسی

لیست کامل آموزشها
دانلود اپلیکیشن
تلگرام صنعت عکاسی
خیریه باز باران
جدیدترینآخرین شماره آگهی نامه تخصصی صنعت عکاسی هشتاد و پنجم
رنگ سیستم
نوین تجارت پارسیان
دیدفراز