هفت الزام برای عکاسی ماکرو


هفت الزام برای عکاسی ماکرو

مقدمه
من(نویسنده‌ی مقاله)، به‌عنوان یک عکاس ماکرو می‌توانم عکاسی‌ام را مرحله‌بندی کنم، در آب‌وهوای بد عکاسی کنم و عکس‌هایم را در هر کنج کوچکی از خانه‌ام نصب کنم. حال از شما می‌پرسم که برای غرق شدن در طبیعت و ثبت زیبایی‌های دنیای بیرون چه می‌کنید؟
در این مطلب، برای شما بهترین نکات عکاسی از طبیعت و فضای بیرون را در شرایطی که نمی‌توانید بسیاری از فاکتورهای محیطی را کنترل کنید خواهم گفت


1- حواستان را جمع کنید.
آهسته عمل کنید و با دقت به اطراف نگاه کنید. قبل از شروع به عکاسی، نه‌تنها سوژه، بلکه نقطه‌ی کانونی خود را نیز انتخاب کنید. کدام ویژگی سوژه برایتان الهام‌بخش است؟ گاهی از بین گروهی از گل‌های مشابه، گلی را انتخاب کنید که ویژگی‌های منحصربه فرد یا خاصی را داراست.
من به کیفیت گل‌ها نیز توجه می‌کنم تا حس عکس حفظ شود. بنابراین، شاید برای داشتن عکسی تیره و احساسی، به سوژه‌ای بی‌روح یا خموده احتیاج باشد و یا برای عکسی روشن و باطروات از یک گل رز یا آفتاب‌‌گردان، باید گلی را انتخاب کنم که تمام گلبرگ‌هایش سرزنده و شاداب باشند.2- به نور توجه کنید.
لازم نیست که حتماً در ساعت طلایی عکاسی کنید؛ به نور بازتابی یا اشعه‌های جالب نور توجه کنید. سایه هم خوب است.
به سایه‌ی خودتان دقت کنید. می‌توانید از آن برای سایه انداختن روی سوژه استفاده کنید، اما اگر عکس را خراب می‌کند، زاویه‌تان را تغییر دهید.
یادتان باشد که اگر از سایه به نور حرکت می‌کنید، تنظیمات را تغییر دهید و نوردهی را مطابق با شرایط تنظیم کنید.3- هایلایت‌ها را در معرض نمایش قرار دهید.
من در عکاسی ماکرو ترجیح می‌دهم که هایلایت‌ها را در معرض نمایش قرار دهم. این بدان معناست که عکس‌هایم گاهی دارای نوردهی کمتر از حد معمول هستند، اما این حالت را نسبت به حالتی که هایلایت‌ها اغراق شده باشند، ترجیح می‌دهم. هم‌چنین در مرحله‌ی پست پروداکت، سایه‌ها بهتر از هایلایت‌ها ادیت می‌شوند.


4- به زاویه‌ و پس‌زمینه توجه کنید.
اگر نمی‌توانید سوژه را حرکت دهید، خودتان جابه‌جا شوید. اگر زاویه‌ای جواب نمی‌دهد، آن‌را تغییر دهید. من هنگام انتخاب موقعیت و زاویه‌ی عکاسی، علاوه‌بر سوژه به پس‌زمینه هم توجه می‌کنم تا در عکس عوامل حواس‌پرتی و پس‌زمینه‌ای ناخوشایند وجود نداشته باشد.
واضح است که در اینجا دریچه‌ی دیافراگم نقش بزرگی ایفا می‌کند. اگر پس‌زمینه زشت به‌نظر برسد یا به سوژه خیلی نزدیک باشد، دریچه‌ی دیافراگم را عریض‌تر باز می‌کنم تا پس‌زمینه بیشتر مات شود.5- مراقب باد و نسیم باشید.
گاهی باید منتظر بمانید تا باد آرام شود. گاهی با کمک بدنتان می‌توانید جلوی باد را بگیرید.


6- خودتان را محدود به گل‌ها نکنید.
من عاشق عکاسی از برگ‌ها و سبزینه‌ها، حشراتی که گاهاً پیدایشان می‌شود وحتی بافت‌های شسته رفته و عناصر بناها نیز هستم. ذهن خود را نسبت به ایده‌های جدید باز بگذارید تا منابع الهام را پیدا کنید.


7- لوازم جانبی همراه داشته باشید.
اگر می‌خواهید خلاق باشید، تعدادی لوازم جانبی همراه خود داشته باشید. من عاشق عکاسی در صبح‌های زود هستم، زیرا شبنم‌ زیبا همه جا به چشم می‌خورد، اما با استفاده از یک بطری اسپری آب هم می‌توانید شبنم‌های مصنوعی خلق کنید.ترجمه اختصاصی صنعت عکاسی

لیست کامل آموزشها
دانلود اپلیکیشن
تلگرام صنعت عکاسی
خیریه باز باران
جدیدترینآخرین شماره آگهی نامه تخصصی صنعت عکاسی هشتاد و پنجم
رنگ سیستم
دیدفراز
نوین تجارت پارسیان