پنج راهکار برای عکاسی پرتره از نوازندگان


پنج راهکار برای عکاسی پرتره از نوازندگان


مقدمه
در این مقاله تعدادی راهکار برای شما بیان می‌کنیم تا با کمک آن‌ها بتوانید از نوازندگان عکس‌هایی بگیرید که آن‌ها را در حین نواختن موسیقی، زیبا و دلنشین نشان دهید.
گاهی اوقات برای ما به‌عنوان عکاس، این خوش‌شانسی‌ اتفاق می‌افتد که از ما خواسته می‌شود تا از کسی همراه دارایی باارزش خودش،‌ یعنی ابزار موسیقی، عکاسی کنیم. اغلب افرادی که تمایل دارند از آن‌ها با ابزار موسیقی‌شان عکاسی شود، واقعاً و حقیقتاً عاشق این کار هستند و این کار بخشی از وجود آن‌هاست. عکس‌هایی که در آن‌ها ابزار موسیقی جلوه می‌کنند، دلنشین هستند. شما می‌توانید در این کار خلاق باشید و برای زیباتر کردن عکس‌هایتان تلاش کنید.


1- به نوازنده اعتماد کنید.
اگر با ابزار موسیقی‌ای که می‌خواهید از آن عکاسی کنید،‌آشنایی ندارید، به نوازنده اعتماد کنید. چنین موقعیتی، زمان آن نیست که بخواهید هر ترفندی را برای ژست گرفتن از سر تا پا امتحان کنید یا بخواهید که نوازنده، به‌طور مثال، ویولون را زیر چانه‌اش قرار دهد. از سوژه بخواهید که ابزار موسیقی را در حالتی طبیعی، مانند زمانی که آن‌را می‌نوازد یا زمان استراحت بین آهنگ‌ها، نگه دارد. اگر وسیله‌ی موسیقی مانند پیانو، بزرگ است، از آن‌ها بخواهید مانند زمانی که قبل از شروع، کنار آن قرار می‌گیرند، بایستند؛‌یا مانند زمانی‌که هنگام تمرین فکر می‌کنند، بنشینند. از آن‌ها بخواهید تا نشان دهند که چگونه ابزار موسیقی را حمل می‌کنند. ممکن است این درخواست‌ها احمقانه به‌نظر برسند، اما با این سؤالات متوجه می‌شوید که ژست‌های طبیعیِ خوب کدام‌اند و سپس می‌توانید از آن‌ها ایده بگیرید.
برای مثال،‌ ممکن است یک ویولونیست به شما بگوید که در زمان استراحت، ویولونش را زیر دست راستش قرار می‌دهد. بنابراین می‌توانید از این پوزیشن استفاده کنید، از او بخواهید که روی یک صندلی با حالتی معمول بنشیند و ویولونش را زیر دستش قرار دهد و سپس پرتره‌هایی زیبا از او بگیرید.
نکته‌ی کلیدی این است که آن‌ها در گرفتنِ ژست‌های طبیعی با ابزار موسیقیِ متعلق به خودشان، حرفه‌ای‌تر از شما هستند. بااین‌حال، اگر برحسب اتفاق وسیله‌ی موسیقی او را می‌شناسید، از دانش خودتان برای دادنِ ژست‌های طبیعی زیبا استفاده کنید.


2- قبل از جلسه‌ی عکاسی تمریناتی داشته باشید.
قبل از جلسه‌ی عکاسی از یک نوازنده، در یوتیوب، ویدیوهایی که در آن نحوه‌ی برخورد و رفتار یک نوازنده با ابزار موسیقی‌ای که قرار است از آن عکاسی کنید را نشان می‌دهند را ببینید؛ وب‌سایت نوازنده‌ا‌ی حرفه‌ای با آن وسیله‌ی موسیقی را پیدا کنید و به عکس‌ها و ویدیوهایی که منتشر کرده است دقت کنید. ممکن است نوازنده‌ای که قرار است شما از او عکاسی کنید‌، بسیار خجالتی باشد و برای ژست گرفتن احتیاج به راهنمایی شما داشته باشد، بنابراین بهتر است که از قبل در این زمینه ایده‌هایی داشته باشید. در مورد مسائل و چالش‌هایی که در مورد ابزار موسیقی ممکن است اتفاق بیفتند، مانند بازتاب‌های ناخواسته در ابزارهای برنجی،‌ عدم امکان حرکت هارپ‌ها یا پیانوها، حساسیت نسبت به دما و آب‌وهوا نیز آگاهی داشته باشید.


3- از نوازنده بخواهید که برای شما قطعه‌ای بنوازد.
اگر نوازنده قبول کند که در جلسه‌ی عکاسی کمی برای شما بنوازد، در این موقعیت می‌توانید شات‌های اکشن عالی داشته باشید. این کار آن‌ها را کمی صمیمی‌‌تر و راحت‌تر می‌کند و حتی لبخندهایی طبیعی بر لبانشان می‌نشاند. به آن‌ها یادآور شوید که حتی اگر در نواختن دچار اشتباه شوند، مشکلی وجود ندارد؛ زیرا دوربین صدایی را ضبط نمی‌کند و شما فقط می‌خواهید در لحظات مناسبی از نواختن آن‌ها عکاسی کنید. هم‌چنین به آن‌ها یادآور شوید که قرار نیست توانایی آن‌ها را در نواختن قضاوت کنید و فقط می‌خواهید از ارتباطی که با ابزار موسیقی خود می‌گیرند عکاسی کنید. هنگامی که نوازنده شروع به نواختن می‌کند، حول او بچرخید و لحظات مناسب را از زوایای مختلفی که می‌توانید، از فواصل دور و نزدیک، ثبت کنید.


4- عکس‌های کلوزآپ بگیرید.
دست‌ها، بازیگر اصلی نمایش نواختن ابزار موسیقی هستند. هنگام نواختن به دست‌های آن‌ها برای کلوزآپ گرفتن نزدیک شوید. این شات‌ها اغلب دلنشین خواهند شد. روی دست‌ها و انگشتان نوازنده روی فلاوتی گیتار؛ یا دست‌هایی که در هوای سرد، حین نواختن درام سولو یخ کرده‌اند؛ و جزئیاتی این چنینی فوکوس کنید تا عکس‌های فعال و زیبایی بگیرید که داستانی نیز در خود نهفته دارند. اگر دست‌های نوازنده نسبت به فوکوس، سریع حرکت می‌کنند از آن‌ها بخواهید تا لحظه‌ای در یک موقعیت باقی بمانند تا شما عکس را بگیرید.


5- ابزار موسیقی را در مرکز توجه قرار دهید.
از ابزار موسیقی نیز تعدادی عکس بگیرید. نوازندگان ابزار موسیقی خود را بسیار دوست دارند و عکس‌هایی که زیبایی این ابزار را نشان می‌دهند، به‌شدت تحسین می‌کنند. قبل از دست زدن به ابزار موسیقی از آن‌ها اجازه بگیرید و نسبت به تنظیم یا حرکت دادن یا هر حرکتی که ممکن است آن‌را خراب کند، ‌محتاط باشید. حتی می‌توانید از نوازنده بخواهید این کار را برایتان انجام دهد، موقعیت ابزار موسیقی را تنظیم کند و شما حول آن بچرخید و عکس‌های مدنظرتان را بگیرید.
به نوازنده بگویید که در ذهن شما چه می‌گذرد و احتمالاً آن‌ها مشتاقانه همراه شما خواهند بود و از این‌که به شما برای ثبت عکس‌های عالی کمک کنند، خوشحال خواهند شد. ابزار موسیقی به‌لحاظ قیمت بسیار گران‌ هستند و حتی مهم‌تر از آن، ارزش احساسی‌ای دارند که ممکن است هرگز جبران نشود. همیشه به‌خاطر داشته باشید که چه در حال عکاسی از نوازنده همراه با وسیله‌ی موسیقی‌اش هستید و چه به تنهایی از ابزار عکس می‌گیرید، هرگز آن‌ها را در موقعیتی که ممکن است ابزار موسیقی آسیب ببیند، قرار ندهید.


ترجمه اختصاصی صنعت عکاسی
<>

لیست کامل آموزشها
دانلود اپلیکیشن
تلگرام صنعت عکاسی
خیریه باز باران
جدیدترینآخرین شماره آگهی نامه تخصصی صنعت عکاسی هشتاد و پنجم
دیدفراز
نوین تجارت پارسیان
رنگ سیستم